Totenkopf

Symbol "pirátské" lebky k FC St. Pauli neodmyslitelně patří již několik desetiletí. Poprvé se vlajka s lebkou objevila na stadionu někdy v letech 1982 - 1983, a to zásluhou fanouška známého pod přezdívkou Doc Mabuse. 1 Byl to on, kdo přišel do ochozů s vlajkou připevněnou k násadě od koštěte. Přirozeně tehdy nemohl tušit, jak velký dopad na klub bude jeho kousek mít.

Lebka se zkříženými hnáty příhodně vyjadřovala rebelantsví a odpor proti systému určité části fanouškovské základny. Postupem času se pirátský znak prosadil jako oficiální symbol FC St. Pauli. Dnes jej najdeme na oblečení, nádobí, psacích potřebách, samolepkách. Ale také na kapitánské pásce nebo rohových praporcích na Millerntor Stadionu. Sám Doc Mabuse v rozhovoru pro Hamburger Morgen Post v roce 2010 žertoval, že si měl znak nechat zaregistrovat jako ochrannou známku. Vydělal by na tom patrně nemalé peníze.

Původní prapor již neexistuje, Doc Mabuse ho spálil. Výše zmíněný rozhovor se odehrál v období probíhající velké rekostrukce Millerntor Stadionu. Modernizovalo se, stavěly se VIP boxy i nová prosklená tribuna. Klub samotný se stával více a více komerčním. Nic pro stárnoucího punkera a squattera, kterému šlo vždy hlavně o fotbal jako takový. Přesto však na St. Pauli Doc Mabuse nikdy zcela nezanevřel. 2 3

Aktuálně používanou podobu znaku s lebkou a nápisem St. Pauli vytvořil Steph Braun, který získal na logo v roce 1996 ochrannou známku. Braunova společnost Texmen, vyrábějící od roku 1989 trička a další oblečení s lebkou, prodala klubu práva v roce 1999. 4

Stránka byla naposledy upravena